Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1179079
  • Do końca roku: 223 dni
  • Do wakacji: 30 dni

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki

ul. Żwirki i Wigury 25, 43-190 Mikołów, Tel: (32) 226 26 17

 

Kalendarium

Środa, 2019-05-22

Imieniny: Emila, Neleny
Jesteś tutaj: Start

Strona główna

Artykuły

Dzień Twórczej Profilaktyki

2019-05-20

 

 


 

Wystawa książki podróżniczej

2019-05-20

 

Już niedługo lato i wyczekiwane wakacje. Może udacie się w podroże zainspirowane książkami z naszej szkolnej wypożyczalni. Zapraszamy! :)
#bibliotekamiarka


 

UROCZYSTOŚCI MAJOWE

2019-04-29

 

„Naród, który nie zna swojej przeszłości,

umiera i nie buduje przyszłości”

 

  Tak, jak powiedział Jan Paweł II, w maju jest wiele dat, które przypominają nam, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.

  1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 r. dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Znaczenie Święta Pracy w Polsce nieco zmieniła najnowsza historia, kiedy świętowanie było obowiązkiem.

 

  2 Maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi Państwowej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości.

  3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce konstytucji. Ustawa z 3 maja 1791 roku, przyjęta rzez Sejm Wielki, została uchwalona, jak napisano w jej wstępie: „ dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”.

  Ta ustawa zasadnicza była efektem pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności.

  Głównymi autorami Ustawy Rządowej byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja miała ogromne znaczenie – wywoływała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy a także ludzie nauki.

 


 

INFORMACJA

2019-04-26

 

W związku z zawieszeniem strajku od poniedziałku (29.04.2019 r.) zajęcia będą się odbywać zgodnie z nowym planem lekcji.

 


 

 

Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego


 

  Z radością informujemy, że nasz uczeń Alexander Broda z klasy If odebrał w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza dyplom Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W pięknej uroczystości wzięli udział konsulowie krajów niemieckojęzycznych w Polsce, przedstawiciele uniwersytetów i inni. Warto zaznaczyć, że w olimpiadzie w całym kraju brało udział ponad kilku tysięcy uczniów. Gratulujemy Alexandrowi, który jeden egzamin maturalny ma już w kieszeni! J