Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1515877
  • Do końca roku: 25 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki

ul. Żwirki i Wigury 25, 43-190 Mikołów, Tel: (32) 226 26 17

 

Kalendarium

Piątek, 2019-12-06

Imieniny: Dionizji, Leontyny

W CHŁODNY WEEKEND ZAPRASZAMY W PODRÓŻ


  Trzecia edycja Mikołowskiego Festiwalu Podróżniczego Rajzefiber. Tym razem miłośnicy gór i podróży świętować będą aż trzy dni, od 12 do 14 kwietnia! W piątek i sobotę (12-13.04) Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie zabierze uczestników festiwalu w najdalsze zakątki świata.

Szczegółowy plan imprezy:

Piątek 12.04 (Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie) 

godz. 18:00 – Biało na czarnym, niedźwiedzie duchy – spotkanie z Kamilą Kielar

godz. 19:15 – Projekcja filmu: ‚Pod ciężarem wolności’

godz. 20:0 – Siła marzeń – spotkanie z Miłką Raulin


 

Sobota 13.04 (Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie)

godz. 17:00 – Projekcja filmu: Blue Heart

godz. 18:00 – Bajkał ice trip – spotkanie z Jakubem Rybickim

godz. 19:30 – Anatomia góry – spotkanie z Rafałem Fronią


 

Niedziela 14.04 (Łaziska Górne, ul. Leśna 1 )

Bieg i marsz Nordic Walking. IV GP Biegatonu: Leśna Szarańcza

godz. 9:00 – otwarcie biura zawodów

godz. 11:00 – start biegu i marszu NW

godz. 14:00 – dekoracja zwycięzców i konkursy z nagrodami


 

  Do doskonale znanych z poprzednich edycji, prelekcji, pokazów filmów i spotkań z podróżnikami w tym roku organizatorzy zapraszają również na Leśną Szarańczę, czyli czwarte Grand Prix Biegatonu. Bieg i marsz Nordic Walking wraz z atrakcjami towarzyszącymi odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 14 kwietnia. Zaczynamy w piątek 12 kwietnia o 18.00 prawdziwą „petardą” podróżniczą, czyli spotkaniem z Kamilą Kielar, która opowie Wam o samotnej wyprawie kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Nasza bohaterka była trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Kamila jest laureatką outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. Jej opowieść mrozi krew w żyłach, fascynuje i inspiruje.

 

  Podróż to często walka ze swoimi słabościami. Najlepiej pokaże Wam to nagradzany na wielu festiwalach górskich i podróżniczych film „Pod ciężarem wolności”, który opowiada o życiu tragarzy wysokogórskich w Tatrach Wysokich. Setki kilogramów na plecach, stawianie czoła wiatrom i burzom to ich chleb codzienny. W głównych bohaterach filmu, każdy z nas odnajdzie część siebie i swojej duszy podróżnika. Na koniec zabierzemy Was w podróż po Koronę Ziemi z Miłką Raulin. W Mikołowie dużym sukcesem cieszył się projekt „Korona dla Mikołowa”, który może po spotykaniu z bohaterką i autorką książki Siła Marzeń urośnie w przyszłości w projekt wykraczający poza granice Polski? 

 

  Spotkanie z Miłką to inspiracja do niepoddawania się przeciwnościom i twardej walki do końca o to w co wierzymy. Tym akcentem zakończymy pierwszy dzień z Rajzefiber. Drugi dzień festiwalowy rozpoczynamy o 17.00 pięknym i przejmującym filmem „Blue Heart” opowiadającym o ostatnich dzikich rzekach na Bałkanach i walce lokalnej ludności o ich utrzymanie w naturalnym stanie. O 18.00 spotykamy się ze znanym podróżnikiem i fotografem Kubą Rybickim, który zabierze nas w magiczną podróż po zamarzniętym Jeziorze Bajkał na…rowerze.. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych spotka się z Wami, opowie o swoich przygodach i chętnie podpisze swoje książki. 

 

  Na deser dwudniowych spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej mamy dla Was spotkanie z Rafałem Fronią, czołowym polskim himalaistą, który opowie Wam o Anatomii Góry.  Anatomia Góry, to opowieść o człowieku w górach, jak tam żyjemy, co nas spotyka, czego się boimy i dlaczego spędzamy tam długie miesiące. O książce i o tym jak zdobywano zimą K2. Dlaczego się nie udało… i czy to w ogóle jest możliwe i jaki mamy plan na to by tam w końcu wejść zimą. Bo K2 wciąż pozostaje sprawą otwartą.