Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1300964
  • Do końca roku: 132 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki

ul. Żwirki i Wigury 25, 43-190 Mikołów, Tel: (32) 226 26 17

 

Kalendarium

Środa, 2019-08-21

Imieniny: Franciszka, Kazimiery

UROCZYSTOŚCI MAJOWE


 

„Naród, który nie zna swojej przeszłości,

umiera i nie buduje przyszłości”

 

  Tak, jak powiedział Jan Paweł II, w maju jest wiele dat, które przypominają nam, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.

  1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 r. dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Znaczenie Święta Pracy w Polsce nieco zmieniła najnowsza historia, kiedy świętowanie było obowiązkiem.

 

  2 Maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi Państwowej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości.

  3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce konstytucji. Ustawa z 3 maja 1791 roku, przyjęta rzez Sejm Wielki, została uchwalona, jak napisano w jej wstępie: „ dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”.

  Ta ustawa zasadnicza była efektem pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności.

  Głównymi autorami Ustawy Rządowej byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja miała ogromne znaczenie – wywoływała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy a także ludzie nauki.